Obliczenia procentowe VAT

Obliczenia procentowe VAT
5 (100%) 1 vote

Podatek od towarów oraz usług popularnie nazywany również podatkiem VAT ( z języka angielskiego Value Added Tax) to opłata, która jest pobierana podczas kolejnych etapów obrotu towarami lub też usługami. Jednak należy mieć świadomość, iż w wielu przypadkach można zostać zwolnionym z płacenia wspomnianego podatku. Zatem komu przysługuje tego typu prawo i w jaki sposób możemy obliczyć ceny towarów po obniżce?

Zwolnienie z podatku VAT

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jest to bardzo popularne w ostatnim czasie, ponieważ mając dobry pomysł na biznes możemy dużo zarobić. Jednak należy pamiętać, iż tak jak wszyscy płatnicy również wielu przedsiębiorców zmuszonych jest płacić podatek VAT. Jego wysokość jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju towaru lub usługi, z jakiej zdecydujemy się skorzystać. Jednakże w ostatnim czasie obowiązują nowe przepisy w sprawie tego typu podatku. Znacznie rozszerzono grupę osób, która jest zwolniona z płacenia wspomnianego podatku. Zatem kogo możemy zaliczyć do tej grupy?

Przede wszystkim przedsiębiorcy u których roczny dochód ze sprzedaży wyniesie nie więcej niż 200 000 złotych mogą być zwolnieni z płacenia tego typu podatku. Także powinniśmy pamiętać o tym, iż płatność VAT może także nie obowiązywać nowych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Tego typu zmiany miały stanowić zachętę do otwierania własnych działalności gospodarczych i póki co stanowi to bardzo duże udogodnienie dla nowych firm. Zatem jeżeli jesteśmy zwolnieni z tego typu podatku w jaki sposób możemy szybko obliczyć wysokość ulgi jaka nam przysługuje?

Szybkie obliczenie przysługującej zniżki

Warto wiedzieć, iż jeżeli chcemy obliczyć jaką ulgę będziemy mieć w przypadku zakupu towaru bez podatku VAT powinniśmy obliczyć procent z danej liczby. Często takie skomplikowane obliczenia w pamięci stanowią duży problem dla wielu osób, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora procentowego.

Jeżeli jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku VAT warto pamiętać, iż powinniśmy od ceny towaru (jeżeli na etykiecie zawiera tego typu podatek| odliczyć 23% lub 8% oraz 5%. Jest to uzależnione przede wszystkim od tego jaki towar kupujemy. Bardzo często zdarza się, iż będąc w sklepie nie jesteśmy w stanie policzyć szybko w głowie jaka obniżka nam przysługuje. Dlatego warto skorzystać z darmowej aplikacji jaką jest kalkulator procentowy. To właśnie dzięki niemu w ciągu zaledwie kilku sekund możemy otrzymać wynik.

Leave a Comment: